Bloog Wirtualna Polska
Są 1 272 253 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Ponownie książki

sobota, 13 maja 2017 13:20
Skocz do komentarzy

 

czytanie-ksiazek.jpg

 

Prośba książki

 

Złożona na półce, dla ciebie nieznana,

Leżę wciąż bezczynna, smutna, zapomniana,

A choć jestem niema, to prawie ze łzami

Wołam wciąż na Ciebie swymi tytułami:

Weź mnie tu z tej półki , kup, pożycz, przeczytaj!

Ja Ci wszystko powiem, tylko się mnie pytaj,

Ja wtedy z wdzięcznością w wiedzę Cię uzbroję,

Że będzie wokoło sławne imię Twoje. Dam Ci taką siłę, że wielkie kolosy

Wydrzesz z łona ziemi tam ukryte płody,

 

Wprzęgniesz w pracę słońce i ujarzmisz wody.

 

Ja ziemię jałową zamienię Ci w chlebną

I przypnę Ci skrzydła na jazdę podniebną.

Tajemnic wszechświata ja zdradzę Ci wiele

I jeszcze po pracy ja Cię rozweselę.

Ja wszędzie nad Tobą roztoczę swa pieczę

 

Dając Ci kulturę, ja Cię uczłowieczę,

Ja wskażę Ci drogę do każdego celu,

Tylko mnie z półki zabierz, przyjacielu!

Jan Klich

Niedawno pojawił się kolejny raport o czytelnictwie w Polsce, który dostarczył nam informacji o tym, czy Polacy czytają i po co sięgają najchętniej.

Niestety dane są przygnębiające.

Od 2000 roku spadła liczba zarówno osób sięgających po co najmniej jedną książkę rocznie, jak i osób czytających co najmniej siedem książek rocznie.

W 2016 roku 37% badanych sięgnęło po co najmniej jedną książkę, a 10% po co najmniej siedem.

Po jakikolwiek tekst dłuższy niż 3 strony sięgnęło 46% badanych. Niestety aż 16% oznajmiło, że nie przypomina sobie, by przeczytało jakikolwiek tekst objętości przynajmniej trzech stron - uwzględniając czasopisma i wiadomości w sieci.

Co ciekawe, respondenci coraz rzadziej odpowiadają, że przestali czytać niedawno, a coraz częściej, że to postawa ugruntowana, a czytali jedynie w szkole i na studiach.

Najczęstszym źródłem, z którego czerpiemy książki, pozostaje pożyczenie lub prezent od znajomego, kupno oraz księgozbiór domowy. Marginalnym źródłem pozostaje internet (zarówno pobrania legalne, jak i nielegalne). Od 2012 roku na popularności stopniowo tracą też biblioteki.

Niestety aż w 22% gospodarstw domowych nie ma żadnego księgozbioru. 64% Polaków ma w domu mniej niż 50 książek, zaś jedynie 2% ma ich ponad 500. W niektórych zbiorach znajdują się wyłącznie podręczniki i książki dla dzieci. Aż 66% procent respondentów w roku 2016 przyznała, że nikt w ich gospodarstwie domowym nie kupił ani jednej książki. 12 i więcej książek kupił 1% badanych.

Jednak aż 7% respondentów przynajmniej raz w 2016 roku czytało książkę w postaci elektronicznej, a kolejne 7% - słuchało jej w postaci audiobooka. Około 3% badanych korzysta z książek wyłącznie w postaci cyfrowej lub dźwiękowej - a to oznacza, że uczestnicy w kulturze książki bez pośrednictwa druku.

Najpopularniejszym pisarzem był Henryk Sienkiewicz, drugie miejsce przypadło E.L. James, trzecie Pauli Hawkins, a czwarte Stephenowi Kingowi. Polacy wybierają literaturę popularną: kryminały, romanse. Szczególnie chętnie sięgają po książki będące podstawą do ekranizacji. Masową popularność zdobywają nowe powieści polskich twórców.

A jak ja wypadam na tle tego raportu?

W 2016r przeczytałam dużo więcej książek niż 7. Były to książki pożyczone z biblioteki, bo moje regały z trudem pomieszczą nowe pozycje. Do tego, gdybym chciała kupić każdą książkę, mój budżet by tego nie wytrzymał. I rzeczywiście nie kupiłam ostatnio żadnej książki, ale i tak mój księgozbiór się powiększył. Może jednak na imieniny kupię sobie coś nowego?

Niestety, a może stety, nie przeczytałam żadnej książki w postaci elektronicznej.

Pierwsza dziesiątka najpopularniejszych pisarzy również nie odzwierciedla moich preferencji. Swoją uwagą zaszczyciłam tylko jednego autora.

Nie rozumiem jednak, jak można w roku przeczytać zaledwie jedną książkę? Strach pomyśleć, że są osoby, które nie sięgnęły po żadną.

Jak można nie czytać? Nie rozumiem tego.

Książki, a raczej ich czytanie to duża część mojego życia. Są dla mnie niczym świeże powietrze pośród zaduchu cywilizacji. Książki dają możliwość odcięcia grubą kreską problemów życia codziennego, dają niezapomniane wrażenia.

Książka to nie tylko lekarstwo na problemy dnia codziennego. Potrafią być jak jak towarzysze podróży. Niektóre otwierają nam oczy na świat. Czasem są jak przyjaciel, który okryje ciepłym kocem, gdy za oknem szaruga niosąca melancholię. Niektóre znowu tylko przez chwilę zamącą nam w głowie i pozostawią z niczym.

Ostatnio natchnęłam się na książkę, która mnie zaskoczyła.

Przypadek spowodował, że zdecydowałam się sięgnąć po książkę Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka panienka".

 

jaruzelska_pakiet.jpg

- Mamo, to w końcu wierzysz w życie pozagrobowe?

- Wyłącznie.

- Jak to?

- Bo tu i teraz jest życie pozagrobowe. Kiedy chodzimy, jemy, oddychamy, wszystko to dzieje się poza grobem. Kiedy umieramy, trafiamy do grobu, więc możemy powiedzieć, że teraz cały Czas żyjemy życiem pozagrobowym.

- Fajnie to wymyśliłaś, mamo.

- Nie ja, natura.

 

Na początku podeszłam do niej z pewną rezerwą. Nie sądziłam, aby to była książka dla mnie. Nie wiedziałam czego się spodziewać. W końcu za namową pani z biblioteki postanowiłam po prostu sprawdzić, czy proza Moniki Jaruzelskiej mi się spodoba. Ale zdziwiłam się pozytywnie.

Książka okazała się autentyczna i… zwyczajna. Niespodziewane lekkie pióro i humor nadają jej specyficznego charakteru. Do tego wszytko zawarte w zwięzłej formie. Autorka porusza różne tematy, wiele bliskich każdemu z nas, a na pewno mojemu pokoleniu. Dlatego sięgnęłam po kolejne części. "Rodzina" i "'Oddech" to też zbiór migawek z życia, krótkich scenek, ale z każdym rozdziałem coraz bardziej zmuszają do refleksji. Zwłaszcza ostatni tom jest bardziej poruszający i intymny.

Pewnie nie każdemu spodoba się ta oszczędna forma i poczucie humoru autorki.

Zastanawiam się też, czy czytalibyśmy ją równie chętnie, gdyby na początku usłyszymy nazwisko autorki. Przecież i ja musiałam zostać zachęcona. A teraz polecam ją sama.

 O książkach i książeczkach

Książka to ten

Niewidzialny świat

Pełen barw

Dziecięcy, magiczny

Bez wad.ksiazka_z_roza.jpg

Każda historia

Choć w podtekście niezmiennym

„za górami”

Sens swój odkrywa,

Tak mało słów,

A tak wiele treści, jak często bywa.

Wystarczy ją tworzyć,

Dotknąć kruche stronice,

Poczuć zapach jej drogi przebytej,

By zanurzyć się w falach domysłów

Złudzeń,

Utopii dopiero odkrytej.

Jedna bawi

Druga uczy

Trzecia pyta,

Każda czar swój nieodparty

W wersach zamyka.

W” królestwie literatury”

Prym zgodnie wiodą,

Zapełniając półki,

Wnętrza domów zdobią.

Oczywiście każdej

Marzą się ambitne wyprawy,

Z lekka zniszczona to i żywot bardziej ciekawy…

I każdego dnia wołają do młodych

Głosem pełnym boleści:

„Czy w jednej na tysiąc głowie,

Choć tytuł się zmieści?”

Znalezione w InternecieMyśli

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 19 października 2017 14:00

  Ostatnio potrzebowaliśmy ulotki do wypromowania naszej nowej firmy – wydruk zleciliśmy drukarni www.ccsdruk.pl. Efekt? Idealny stosunek jakości do ceny!

  autor Tadeusz Kleks

  blog: www.ccsdruk.pl

 • dodano: 19 lipca 2017 10:23

  Broniewskiego lubię - "Zielony wiersz". Bo mi w sumie do szczęścia wystarczy A. i zieleń. :)
  I czytam. Głównie w autobusie.
  Polecam:
  - "Okupacja od kuchni"
  - "Podróżniczki. W gorsecie i krynolinie przez dzikie ostępy"
  - "Mitologia nordycka" Gaimana
  Podczytuję niepokojąco aktualne felietony Słonimskiego z lat 1936-1939, więc wszystko już było, w sensie nietolerancji i kołtuństwa... Powtórka z historii. Oby świat opamiętał się w porę...
  Oprócz tego ja jak zwykle w książkach o kuchni i roślinach.
  Pozdrawiam ciepło,

  autor Wilczyca

 • dodano: 21 czerwca 2017 10:43

  Teraz czytam "Mądrość i cuda świata roślin" Jane Goodall, cóż za inspirująca lektura

  autor Wilczyca

 • dodano: 02 czerwca 2017 9:29

  TyZ okazji Imienin życzę Ci by spełniały się Twoje marzenia a w sercu ciągle był maj, życzę Ci by nigdy nie zabrakło Ci czasu na male przyjemności... Wszystkiego co najlepsze Ismeno, gorąco Cię pozdrawiam:)

  autor Marigold

 • dodano: 01 czerwca 2017 16:19

  W jakich cudownych żyjemy czasach. Książki można wypożyczyć przez internet. Z urlopu wróciłam chora, na moment usiadłam przy komputerze, zamówiłam książki a mój Eryk pojechał je tylko odebrać z biblioteki. Cudna sprawa.
  Całuję i pozdrawiam:)

  autor Łucja-Maria

  blog: czarownyswiat.blogspot.com

 • dodano: 16 maja 2017 11:33

  Wszyscy czytają dziś mniej, ale może taki jest znak czasów. Sam przyłapuję się na tym, że kiedyś czytałem więcej, szybciej. Obecnie nie mogę skupić się na czytaniu, bo wokół jest mnóstwo spraw, rzeczy... Ale w wakacje zmieniam styl życia i liczę na 20 przeczytanych książek. Pozdrawiam miło :)

  autor Zbyszek

  blog: www.kochamywarmie.pl

 • dodano: 14 maja 2017 18:42

  Jakież nudne byłoby życie bez książki. Jestem stałą bywalczynią w bibliotece. Wczoraj oddawałam wypożyczone książki i pierwszy raz nic nie wypożyczyłam. Panie były mocno zdziwione. Niestety, w najbliższym czasie nie będę miała czasu na blogowanie (właściwie to już teraz go nie mam) ponieważ mamy ogromne zaległości w ogrodzie. Dopiero kilka dni mamy prawdziwej wiosny i u mnie w ogrodzie ustąpiła woda. Mam cichą nadzieję, że nie będzie opadów deszczu.

  Ismenko przepraszam, że zniknął Twój blog z moich ulubionych. Już go nanoszę. Coś dziwnego dzieje się na blogerze. Gdy kolejny raz będzie taka sytuacja to bardzo proszę, zwróć mi uwagę. Ja mogę coś przeoczyć.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  autor Łucja-Maria

  blog: czarownyswiat.blogspot.com

 • dodano: 13 maja 2017 19:47

  Wydaje mi się, że wszystkiemu winien jest internet, bo skoro uczniowie mogą ściągnąć wypracowanie, to wg nich, nie muszą już czytać lektury szkolnej.
  Wiesz, że mam problemy ze wzrokiem i już rzadko czytam, a kiedyś potrafiłam przeczytać 300 książek w roku. Raczej wypożyczałam je z biblioteki, bo nie mam już wolnego miejsca na półkach, zresztą tak samo jak Ty.
  Życzę ciepłego maja.

  autor Anna

  blog: samo-zycie-anny.blog.onet.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 19 listopada 2017

Przemknęło:  406 333  

Ziarenka myśli

« listopad »
pn wt śr cz pt sb nd
  0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Przeminęło z wiatrem?

Czy to ja??????

Dziewczyna po lepszej (?) stronie życia
Staram się być optymistycznie nastawiona do świata i ludzi, szukać dobrych stron życia choć w moim życiu nie brakuje trudnych chwil.

O moich stronkach

Piszę więc jestem

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Tropiciel myśli

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Gołąbek pocztowy

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Przemknęło

Zajrzało: 406333
Zostawione myśli
 • liczba: 495
 • komentarze: 4632
Galerie
 • liczba zdjęć: 98
 • komentarze: 45
Liczba uśmiechów: 2598
Szumię : 4194 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Finanse